ru | en

Кирило СТЕПАНЕЦЬ, Олександр МИХАЙЛИК. "Святині Землі Чорнобильської" (Київ, 2018)

Фрагменты из  новой книги: Кирило СТЕПАНЕЦЬ, Олександр МИХАЙЛИК. "Святині Землі Чорнобильської" (Київ, 2018)

Павло Жолтовський. Східний фасад дерев’яної синагоги, Чорнобиль, 1928

Хоральна синагога хасидів м. Чорнобиль Знаходилась на вул. Спаській (Леніна), була збудована наприкінці ХІХ сторіччя. Будівля двоповерхова, цегляна, із цокольним поверхом. Зведена із червоної цегли, товщина стін близько 80 см. Традиційно для юдаїзму жінки і чоловіки молились окремо – другий поверх для жінок, перший для чоловіків. За непідтвердженою інформацією, рабин жив при синагозі. Навколо будівлі був суцільний єврейський квартал.

В 1930  синагогу закрили. З 1945 по 1986 роки тут знаходився Чорнобильський райвійськкомат. На фасад прилаштували велику червону зірку, проте сама споруда суттєвої перебудови не зазнала. Наразі будівля закинута, проте час від часу її відвідують паломники-хасиди, всередині прибирають.

Центральна синагога хасидів м. Чорнобиль Знаходилась на вул. Пролетарській (Нова, Нова Забудова), поряд зі старим єврейським кладовищем, заснованим ще наприкінці XVIII сторіччя. В 1797 році тут був похований Менахем Нахум Бен Цви Тверський (народився в 1730 році), легендарний чорнобильський цадик, учень Ізраеля Бен Еліязера, засновника хасидизму.

Кладовище закрили й обладнали нове на розі вулиць Нової і Корогодської (Радянської). Але ще на початку ХХ ст. на старому кладовищі таємно ховали людей. Синагога була зачинена на початку 1920-х років і використовувалась як хедер - єврейська школа «Громадська».

Старе єврейське кладовище в 1937 році було забудоване двоповерховим будинком середньої зразкової школи імені Постишева (Школа №2). Колишня синагога була зруйнована під час Другої світової війни. Будівля знаходилась на території школи № 2, трошки осторонь в бік вул. Київської.

В 1990-му році каменярі і монтажники комплексної ділянки №2 будівельно-монтажного управління науково-виробничого об’єднання «Прип’ять» звели два склепи (оеля) на місці умовного поховання цадиків. В тому ж році відбудовані святині відвідали перші 300 хасидів.

Кагал м. Чорнобиль В самому центрі м. Чорнобиль, а точніше на вул. Радянській (первісно Корогодській), зберігся одноповерховий будинок Кагалу – резиденції правління хасидської общини міста. Споруда одночасно використовувалася й як молитовня. Будівля дерев’яна, на високому кам’яному підмурку, первісно із цокольним поверхом. Приблизна дата побудови – 1860-і роки.

1930 будівлю передали під клуб, значно добудували й розширили. Наріжна частина що виходить на вулицю Корогодську – історична частина Кагалу. Натомість, з боку площі було зведено класичний портик із колонадою. Таким чином композиційно оформили центральний вхід, який надав симетрії будівлі та поєднав первісну споруду із прибудовою.

В подальшому клуб вирішили знову реконструювати. 18 жовтня 1953 року вкотре оновлена споруда відкрилась під вивіскою «Районний будинок культури». Облаштували великий зал на 500 відвідувачів, гуртки для творчої самодіяльності, методичний кабінет, фойє. При цьому, як згадують чорнобиляни, на цокольному поверсі з боку вул. Радянської в 1970-і існував продовольчий магазин. Місцеві його лаконічно охрестили як «Підвал». В різний час тут діяли хлібний та комісійний магазини, а також приміщення для добровільної народної дружини.