ru | en

Адріана НАДОПТА Діяльність Северини ПАРИЛЛЄ, ЧСВВ, по збереженню пам’яток української культури

Источник: Надопта А. Діяльність Северини Париллє, ЧСВВ, по збереженню пам’яток української культури / А. Надопта // Народознавчі зошити. - 2011. - № 3. - С. 532-542

 

Важливою подією культурно-мистецького життя Галичини початку ХХ ст. стало заснування у Львові, при гімназії С.С.Василіянок, етнографічного музею. Історія заснування та діяльність цієї установи тісно переплетені з долею її організаторки — Северини (Степанії) Париллє, черниці чину сестер Василіянок.

«Чужинка, що в заведеній любові до українця замкнулась у василіанських мурах, посвятивши все своє життя українській молоді, як добрий педагог, а рівночасно як знавець українського мистецтва — хто не знав її чудового музею, якому поза педагогічною працею посвячувала весь вільний час», — таку характеристику сестри Северини знаходимо у спогадах колишньої учениці гімназії Степанії Олійник бернадин.

Северина Париллє народилась 27 липня 1884 р.  в с. Настасові Тернопільської обл., в родині бідного єврея-корчмаря. Доживала віку хвора черниця у будинку Олени і Радіона Сліпих —родичів блаженнійшого патріарха і кардинала Йосифа Сліпого, у селі Струсів на Тернопільщині, де й знайшла останній спочинок 2 лютого 1941 р. Сучасна письменниця Надія Мориквас зазначає, що своєю смертю у чужій домівці в страшенних злиднях мати Северина уникнула ще трагічнішої долі — мученицької смерті у єврейському гетто.

 

ТЕКСТ см. ниже в PDF:

Адріана НАДОПТА Діяльність Северини ПАРИЛЛЄ Адріана НАДОПТА Діяльність Северини ПАРИЛЛЄ 1441 Kb